Tisjöprovet 2014   30 - 31 augusti

 

s

Jan-Eric Nilsson och Aniofs Granit

    

     

     

     

     

        

     

     

        

     

     

     

     

                              

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

      

 

Provets domare var Anci Wadman, Inga-Lill Håkansson, Karin Björk, Tony Jacobsson, Janne Andersson, Raymond Hellgren,

Jan "Moltas" Sörli, Henry Persson, Torsten Samuelsson och Jan-Åke Berg. Provledare var Torsten Samuelsson och kommissarie Ewa Albertsson

Kökspersonal och allt i allo Ywonne Sörli-Stafås, Karin Algotsson, Elin Storm, Ulf Storm och Helene Hellgren.

 

 

2013

Tisjöns kennel

Resultatlista 31 aug - 1 sept 2013

Mysan   blandras   Gun o Christer Eriksson                                     47 + 156      203

Quiet Runner´s Fly Etta   flat   Anders Ahlqvist                            41 + 158      199 

True Dice Cute Clarissa  springer Anders Henningsson                46 + 149       195

4 Tisjöns Dirty Doglas  lab Sven-Erik Wais                                       45 + 134       179

Mirax Dourth Dimension  flat Margareta Ström                              38 + 141      179

Flatterhaft Gibson Les Paul  flat  Gunilla Erlandsson                    45 + 133     178

Korskällans Sergeantpepper  springer  Marianne Olsson              39 + 139      178 

Anoifs Granit lab Jan-Eric Nilsson                                                41 + 134       175

Flyingtollers Jasmine tollare Roger Svensson                               40 + 131       171

Goldflames Oktan Girl  springer  Marianne Lundgren                   45 + 121      166

Flatterhaft Brake Pedal  flat Ulrica Lundgren                               39 + 126      165

10 Tisjöns Darling Danica  lab  Bengt o Marianne Kjäll                    38 + 126      164

11 Lab Magics Fie lab Karin Lundin                                                   42 + 120      162

12 Firepoppy´s Favorit lab Mats Hörnell                                            45 + 113      158

13 Goldflames Qymric Czwizgy  springer Åsa Malm                        41 + 116      157

14 Tingvell´s O´Donelly  lab Jan-Erik Eriksson                                   26 + 120     146

15 Hut´s Frank Sinatra  tollare Nissa Martina Gustafsson                  16 + 114     130

16 Korskällans Hippie Hippie Shake  springer Hans Andersson         29 + 97       126

17 Flatterhaft Say You Will  flat Gudrun Berggren                             31 + 89       120

18 Purple Shadows Embraceable you  lab Karin Björk                      27 + 67        94

     

Calle Wigert, Håkan Stenman, Raymond Hellgren, Jan-Åke Berg, Christer Sålder, Inga-Lill Håkansson,

Tony Jacobsson, Henry Persson, Torsten Samuelsson, Jan "Moltas" Sörli

     

     

Helt fantastiskt prisbord,  TUSEN TACK till alla som har skänkt priser till provet!

     

Christer Eriksson, Smedjebacken                                 Anders Ahlqvist, Ösmo                                              Anders Henningsson, Hedemora

     

Sven-Erik Wais, Nybofjäll och Sven-Olof Backström, Ludvika på delad plats                                                         Gunilla Erlandsson, Nora

     

Marianne Olsson, Brålanda                                             Jan-Eric Nilsson Koppom                                           Roger Svensson, Mora

     

Marianne Lundgren, Vikingstad                                                Bengt Kjäll, Transtrand                                        Karin Lundin, Rättvik

     

Åsa Malm, Linköping                                                      Jan-Erik Eriksson, Malung                                     Nissa Martina Gustafsson, Orsa

     

Hans Andersson, Trollhättan                                            Gudrun Berggren, Rättvik                                                      Karin Björk, Karlstad

     

     

     

     

     

     

De tre första på årets SM var med på provet                  Här startar Anders Ahlqvist, domare Jan-Åke Berg

     

Trevligt att Arne Ohlsson kom och framförde Torstens dikt "min hembygd"                                                  Tisjöns Darling Danica blev champion¨

                                                                                                                                                                         Grattis Bengt Kjäll, domare Jan Sörli

      

  

 

 

   

                                                                                                                                                 Lite bilder från tidigare Tisjöprovår 2007

Vinnare 2007 Anne-Marie Eklund med Ruel´s Viktorianska Viktoria

Resultatlista år 2007

2:a blev Antero Hiltunen med Grinnerås Sea Eagle, domare Janne Svensson

3:a och bästa Dala-retriever blev Karin Lundin med Bianca, domare Christer Sålder

  Årets domare Calle Ekström, Janne Svensson, Jan "Moltas" Sörli, Jan-Åke Berg, Ingvar Hansson, Christer Sålder, Henry Persson samt provledare Torsten Samuelsson  

 

 

 

 

Tusen tack till alla som har skänkt priser, helt fantastiskt prisbord!

Calle Ekström hade björn- och vildsvinstest

  Tisjöprovet är en 2-dagars tävling. Lördagens prov är enligt SSRK:s regler. På söndagen är det alltid lite special, det kan förekomma en del störningar efter spåret. Den som får högst poäng efter båda dagarna blir provbäst. Vi har hunnit med 3 st vandringspris som vardera har pågått under 3 år.  

  Domare: Jan-Åke Berg, Ingvar Hansson, Christer Sålder, Jan "Moltas" Sörli, Torsten Samuelsson, Henry Persson och Hasse Bergqvist.  

  Slutlig segrare 2004-2006 Sven-Erik Wais och Albin, Karin Lundin och Bianca på en andra plats  

Resultatlista 2004-2006

2006 års vinnare Weine Öberg med Lady, Astrid
Silfverhjelm medTrollmors Ambra på en andra plats

2005 års segrare Annmarie Eklund med Ruel´s Viktorianska Viktoria

HP hundar 2005

2005 års domare

2002 och 2004 års segrare Sven-Erik Wais med Crow´s Grizzly Dessit

Slutlig segrare 2001-2003 års segrare Arne Ohlson med Arion.
Även vinnare 2003 års prov

Domare Barbro Wiklund och Jan-Åke Berg

2003 års HP hundar

2001 års segrare Jan-Eric Nilsson, Aniofs Eldorado

Slutlig segrare 1998-2000 Ingvar Hansson med Panda

2000 års segrare Sven-Erik Wais med Crow´s Grizzly Dessit

1999 års segrare Hasse Bergqvist med Dino

1998 års segrare Arne Ohlson med Arion

 

 

Home